Dobre miasto wyruszyło na Śląsk

2017-05-19 15:25:33 (ost. akt: 2017-05-19 15:27:57)

Dziś Dobre Miasto spotka niezwykłe wyróżnienie. Swoje walory oraz lokalne wyroby zaprezentuje podczas Festiwalu Cittaslow na Śląsku. To doskonała okazja, żeby promować swoją gminę i pochwalić się tym, co w niej najlepsze.

Dobre Miasto ma się czym pochwalić. Na przykład uroczymi kamieniczkami

Dobre Miasto ma się czym pochwalić. Na przykład uroczymi kamieniczkami

Autor zdjęcia: Promocja

Festiwal Miast Cittaslow odbędzie się już po raz ósmy. Potrwa do niedzieli. Tym razem gospodarzem wydarzenia są Kalety na Śląsku. Do tej uroczej miejscowości położonej wśród lasów zjadą przedstawiciele 26 miast zrzeszonych w Stowarzyszeniu Miast Cittaslow. Każde zaprezentuje to, co ma najlepsze. Wśród nich będzie także Dobre Miasto.

Potencjał tego warmińskiego miasteczka został zauważony w 2013 r. To właśnie wtedy stało się ono miejscowością spod znaku ślimaka (miasto jest promowane na całym świecie logo, na którym jest pomarańczowy ślimak). Co to znaczy? Dobre Miasto przystąpiło do elitarnego grona miast Cittaslow. Przyciąga turytów swoim urokiem i spokojnym tempem życia. Początki nie były łatwe.

— Uzmysłowiliśmy sobie, jak wiele mamy atutów, którymi możemy się chwalić i wykorzystywać je, ale i jak wiele rzeczy jest do zrobienia — przyznaje Stanisław Grzegorz Trzaskowski, burmistrz Dobrego Miasta.

Przystąpienie do stowarzyszenia stało się doskonałą okazją do większej dbałości o miasto. — Chcieliśmy zachować niepowtarzalny charakter przestrzeni miejskiej. Inaczej zaczęliśmy podchodzić do zagadnień ochrony środowiska, np. w zakresie zanieczyszczania światłem, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi — opowiada burmistrz.

Podczas Festiwalu Miast Citaslow Dobre Miasto będzie miało okazję, by się wypromować.

— Jesteśmy małym miastem, więc świetnie wpisujemy się w ideę Cittaslow — dodaje burmistrz Stanisław Trzaskowski. — Upowszechniamy tę ideę wśród mieszkańców naszego miasta. Dlatego też latem często na ulicach Dobrego Miasta spotkać można młodzież w „ślimaczych strojach”, rozdającą ulotki o Cittaslow albo częstującą zdrową żywnością wyprodukowaną przez naszych mieszkańców.

Przed gospodarzem Dobrego Miasta stoi jeszcze wiele zadań. — Mamy zamiar zmodernizować budynki. Przede wszystkim siedzibę ośrodka pomocy społecznej i dawną stajnię. Myślimy też, o stworzeniu miejsc dla młodzieży o różnorodnych zainteresowaniach — zdradza burmistrz.

Świetnym przykładem na dobrze przeprowadzoną rewitalizację są urocze kamieniczki. — Kiedyś było to miejsce, do którego ludzie bali się zaglądać. Dziś jest to ulubiony i najczęściej odwiedzany przez mieszkańców deptak — mówi Trzaskowski.

Impreza Stowarzyszenia Miast Cittaslow zapowiada się interesująco. Na stadionie miejskim w Kaletach wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Gwiazdami festiwalu będą zespoły Great Line i IRA. Uczestnicy festiwalu będą mogli wysłuchać wykładu o historii Śląska i miasta Kalety, który poprowadzi pasjonat dziejów regionu Jacek Lubos.

Znajdzie się także coś dla najmłodszych. Będą gry i zabawy. A przed reprezentacją ruchu Cittaslow oraz Kalet towarzyskie spotkanie piłkarskim. Dzień wcześniej goście z miast Cittaslow będą mogli sprawdzić się w zawodach wędkarskich w okolicach Ichtioparku.
Podczas oficjalnego otwarcia festiwalu rozstrzygnięty zostanie konkursy na spot promujący miasteczka Cittaslow i wręczony zostanie certyfikat przystąpienia do ruchu miastu Głubczyce.

at

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB